Utveckla och fördjupa din kunskap om hur AI kan bli till ett hållbart stöd för både undervisning och kollegialt lärande. Praktiska övningar och genomtänkt AI-policy.
F-3
4-6
7-9
Gymnasieskola
Vux/Sfi
Lärande och undervisning
AI i skolan
Bygg vidare – från grunder till fördjupning
Den här kursen passar dig som redan testat ChatGPT i klassrummet och vill arbeta mer systematiskt. Vi fördjupar oss i hur AI fungerar, utforskar begränsningar (bias, hallucinationer) och tränar på arbetsformer som gör lärandet rikare – inte enklare. Vi utgår från konkreta moment och diskussioner som du kan ta direkt till din praktik.
Innehåll
- Uppföljning & reflektion: “Elefanten i rummet” – vad fungerar, vad skaver och hur kommer vi vidare?
- Övning: AI for Oceans: testa maskininlärningens logik och diskutera didaktiska implikationer (EPA).
- Inventering av AI-verktyg: vilka verktyg har ni, vad används av elever, vad är lämpligt inom utbildning, och till vad?
- Risker & etik: deepfakes, felaktigheter och ansvar. Hur leder vi elevernas AI-användning med tydlig policy?
- Workshop – avancerad didaktisk promptning: bildstöd som ökar engagemang, lektionsdesign utifrån centralt innehåll och valda pedagogiska perspektiv.
- Korrespondens i praktiken: spara tid med AI-assisterade svar utan att bryta mot GDPR.
Du får med dig
- Färdiga promptmallar för lektionsplanering, bildstöd och elevaktiva uppgifter.
- Konkreta strategier för riskhantering: hur du förebygger, upptäcker och pratar om AI-fel med elever.
- En verktygsöversikt anpassad för skolans behov – vilka verktyg, till vilka ändamål och när.
- Underlag för lokal AI-policy: varför, hur och när elever/studenter bör använda AI-verktyg.
Arbetssätt
Kursen kombinerar föreläsning, demonstration, EPA-diskussioner och hands-on-workshop med egen dator. Du arbetar med ditt ämnes centrala innehåll och lämnar kursen med lektionsidéer, visuella resurser och ett tydligare ramverk för ansvarsfull AI-användning.
För vem?
Lärare i grundskola, gymnasium och vux. Den här fortsättningskursen bygger vidare på kursen ChatGPT som didaktiskt verktyg, men passar också dig som fått kunskaper på annat sätt.
Kursledare
Thomas Edwall och Peter Zackariasson, legitimerade lärare, författare och föreläsare inom AI och didaktik.