Kurs Uppdrag

En sagolik förskola

– skapa en levande läskultur med metoder för aktiv högläsning och läsmiljöer som skapar läslust

En sagolik förskola

En sagolik förskola

I förskolans reviderade läroplan stärks högläsningens roll i det språkutvecklande arbetet. Kusen ger dig verktyg, inspiration och förhållningssätt för att utveckla en levande läskultur där varje barn får växa genom berättelser, samtal och språkliga möten i vardagen.

Innehåll

  • Högläsningens betydelse för barns språkutveckling och kognitiva förmågor
  • Läsmiljöer som lockar till läslust och lekfullt utforskande
  • Pedagogen som läsandeförebild oavsett språkliga skillnader
  • Högläsningsmetoder som skapar engagemang och delaktighet
  • Läsfrämjande framgångsfaktorer i förskolans vardag

Högläsning som pedagogisk kraft

Böcker, berättelser och högläsning berör, ger perspektiv på omvärlden, hjälper barnen att förstå både sig själva och andra samtidigt som språk och ordförråd utvecklas. Högläsning i förskolan är alltså så mycket mer än den traditionella läsvilan.

Den här kursen ger dig verktyg för att organisera läsmiljöer och högläsning som väcker barnens intresse för litteratur, skapar läslust och låter varje barn upptäcka berättelsernas magiska värld. Du får utvecklas som läsande förebild och du får med dig konkreta högläsningsmetoder som skapar engagemang och aktiva textsamtal tillsammans med barnen.

Låt varje barn ta del av högläsningens potential

Högläsning har stor potential i förskolans uppdrag att främja språkutveckling och väcka barnens intresse för litteratur och skriftspråk. Barns erfarenheter av läsning och förmåga att delta i aktiv högläsning varierar dock. Dessutom finns ofta språkliga skillnader bland pedagogerna. Det behövs därför gemensamma strukturer och förhållningssätt, konkreta metoder och medvetna val för att alla barn ska få möjlighet att ta del av högläsningens positiva effekter.

För dig som ...

... är förskollärare, barnskötare eller rektor och vill utveckla läskulturen, läsmiljöerna och göra högläsningen till något mer än traditionell läsvila.

Det här får du med dig

  • Fördjupad kunskap om högläsningens roll i barns språkutveckling och kognitiva förmågor
  • Perspektiv på hur du som pedagog blir en läsande förebild
  • Inspiration till att skapa inkluderande och intresseväckande läsmiljöer
  • Högläsningsmetoder som ger läslust, engagemang och delaktighet
  • Verktyg för att låta berättelserna leva vidare i lek, samspel och undervisning

Kursledare/föreläsare

Maria Björsell arbetar som speciallärare och har mångårig erfarenhet av språkutveckling i förskolan och skola. Hon inspirerar med energi, engagemang och konkreta exempel som bygger broar mellan forskning och praktik.

Tid och plats

Live

Stockholm

5 nov. • 2025 9:00 - 16:30

3 950 kr/pers ex moms

Live

Malmö

16 apr. • 2026 9:00 - 16:30

3950 kr/pers ex moms

Live

Online

24 apr. • 2026 9:00 - 15:30

3550 kr/pers ex moms

Live

Malmö

16 apr. • 2026 9:00 - 16:30

3 950 kr/pers ex moms

Live

Online

24 apr. • 2026 9:00 - 15:30

3 550 kr/pers ex moms

Skräddarsydd internutbildning för små och stora grupper

Låt fortbildaren komma till er och skräddarsy innehåll, upplägg och omfattning utifrån era förutsättningar och behov.

Skicka anmälan